آیا می دانید مفاصا حساب بیمه چیست؟

مفاصا حساب بیمه چیست؟

به استناد به ماده ۳۷ و ۳۸ قانون تامین اجتماعی مفاصاحساب بیمه ، تسویه حساب نهایی با سازمان تامین اجتماعی می باشد.

💠چه کنیم که بدون پرداخت وجه مفاصاحساب بگیریم؟

پیمانکار در صورت اعتراض نسبت به محاسبه حق بیمه می تواند ظرف ۳۰ روز نسبت به آن اعتراض نماید که بایستی اعتراض خود را در فرم مربوطه نوشته و تحویل کارشناس درآمد دهد و اگر حق بیمه محاسبه شده مورد قبول باشد که پس از پرداخت مبلغ حق بیمه ، مراحل نوشتن مفاصاحساب آغاز می شود و معمولا در صورت عدم شلوغی یک هفته ای آماده و تحویل می شود.

💠مفاصاحساب بیمه چگونه صادر می شود؟

مفاصاحساب بیمه ؟ در این مطلب میخواهم درخصوص چگونگی و مراحل اخذ مفاصاحساب بیمه از شعب سازمان تامین اجتماعی با شما همراه باشم. همواره پس از اتمام قرارداد ، پیمانکار و یا اجرا کننده کار باید از شعبه محل اجرای کار ( همان شعبه ای که کد کارگاه و ردیف پیمان گرفته است ) برگه تسویه حساب و یا مفاصاحساب بیمه بگیرد. این برگه با توجه به ارائه نامه پایان قرارداد که توسط کارفرما صادر و در آن به مشخصات و اطلاعات قرارداد اشاره می شود صادر می گردد ( پس از درخواست پیمانکار مبنی بر صدور مفاصاحساب، کارشناس درآمد نامه ای به کارفرما ارسال می نماید تا اطلاعات قرارداد را که شامل تاریخ شروع و پایان، مبلغ ناخالص کارکرد، درصد مکانیکی یا غیرمکانیکی و … می باشد را برای شعبه ارسال نماید. من پیشنهاد می کنم که قبل از درخواست به بیمه از طرف پیمانکار نامه ای به کارفرما فرستاده شود و کلیه اطلاعات را بخواهید که برای شعبه مربوطه ارسال کند. پیگیر باشید تا پس از آماده شدن نامه، نماینده پیمانکار ( و یا شرکت ) نامه را گرفته و برای سازمان ببرد تا سریعتر این روند انجام شود. پس از آن، کارشناس نسبت به تعیین ضریب و محاسبه حق بیمه اقدام می کند و درصورتیکه فرم ابلاغ الکترونیک داشته باشید از طریق پرتال سازمان به پیمانکار (شرکت) ابلاغ می شود.

💠نحوه محاسبه حق بیمه قراردادها

باید عرض کنم که قراردادها به سه نوع ۱-طرحهای عمرانی ۲- غیر عمرانی و ۳- موارد خاص غیر عمرانی تقسیم می شوند و هر کدام نرخ خاص خود را دارند که در ادامه به آن اشاره می کنم

📍قراردادهای عمرانی :

نرخ قراردادهای مشاوره ای ۱۵٫۶ درصد که ۳٫۶ درصد سهم پیمانکار و الباقی سهم کارفرما می باشد

نرخ قراردادهای پیمانکاری ۶٫۶ درصد که سهم ۱٫۶ درصد سهم پیمانکار و الباقی سهم کارفرما می باشد.

📍قراردادهای غیر عمرانی :

قراردادهایی که ارائه خدمات بوده و تهیه مصالح و قطعات مصرفی بعهده پیمانکار و بصورت مکانیکی باشد ۷ درصد باضافه یک نهم (۱/۹) بیمه بیکاری یعنی ۷٫۷۸ درصد

قراردادهایی خدماتی و دستمزدی که غیر مکانیکی و قطعات و مصالح مصرفی بعهده کارفرما باشد نرخ محاسبه ۱۵ درصد باضافه یک نهم (۱/۹) خواهد بود.

قراردادهایی که بصورت درصدی مکانیکی و غیرمکانیکی انجام شوند نیز قسمت مکانیکی با نرخ ۷ و قسمت غیرمکانیکی با نرخ ۱۵ درصد محاسبه خواهد شد

📍قرارداد های خاص غیر عمرانی :

شامل قراردادهای حسابرسی، گازرسانی، فضای سبز ، تحقیقاتی ، خرید و فروش و … می باشد که به تفصیل در فایل ناگفته های مفاصاحساب بیمه درباره نرخ محاسبه آن توضیخ داده ایم.

📍قراردادهای خدمات شهری و فضای سبز

این قراردادها که با موضوع نگهداری و خدمات فضای سبز بوستان ها منعقد می شود معمولا توسط شعبه با ضریب ۷۰ درصد بصورت مکانیکی و با ضریب ۷ درصد و ۳۰ درصد بصورت غیرمکانیکی و با ضریب ۱۵ درصد بهمراه بیمه بیکاری محاسبه می گردد اما پیشنهاد می شود تمام زوایای این نوع قراردادها را بررسی و با آگاهی کامل نسبت به انعقاد قرارداد اقدام کنید چرا که در بعضی از این قراردادها بندها و نکاتی مطرح است که از محاسبه فوق خارج می شود. من در فایل ناگفته های مفاصاحساب درباره همه این نکات صحبت کرده ام.

یکی از خدمات موسسه حسابداری کیا حسیب سپاهان انجام امور مالی و مالیاتی شرکت ها و موسسات پیمانکاری و نیز مشاوره و ارائه نرم افزارهای کارآمد و دقیق به آن ها می باشد . ضمن اینکه برای اشخاص یا شرکت هایی که در سایر استان ها هستند نیز خدمات مشاوره ای آنلاین و یا تلفنی در نظر گرفته شده . ما با روشن کردن مسیر های مالی و مالیاتی برای مشتریان خود باعث آسودگی خیال و امنیت مسیر شغلی آن ها خواهیم شد .

“ماهستیم چون کسب و کار شما ارزشمند است”

تلفن تماس با ما:

09130556007 یا 09216966720

همچنین  شما حسابداران و مدیران مالی عزیز می توانید با عضویت در گروه های تلگرام و واتس اپ موسسه ویا پیج اینستاگرام ما از اخبار و اطلاعات و بخشنامه های روز مطلع شوید.از این که ما را همراهی و به دوستان یا همکاران خود معرفی می کنید سپاسگذاریم.

موسسه حسابداری کیاحسیب سپاهان نجف آباد
نماینده رسمی فروش نرم افزارهای حسابداری راهکاران-ابری و سپیدار  همکاران سیستم

#مفاصا-حساب-بیمه#مفاصا-حساب#تامین اجتماعی#پیمانکار#کارفرما

نوشته‌های مرتبط

127

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.